Co většina začátečníků při běhu (ne)dělá a proč je to špatně:
1) Příliš rychlý běh
- zbytečně rychlý běh neudýcháte, dřív skončíte a běhání si moc neužijete. I během pomalého běhu stále trénujete běh.
- dlouhý krok je náročný a běžecky neekonomický, dopadnete před tělo a zbytečně se brzdíte. Veškerý pohyb by měl jít dopředu, ne se na každém kroku zastavovat.
3) Stále stejný trénink
- většinou jdete radši o 2 tréninky v týdnu více, než si dát jednou za 2 týdny rychlejší běh. Možností je spoustu, tak neběhejte stále stejně.
4) Obuju si boty a běžím
- téměř nikdy se nerozcvičíte a než se rozběhnete, trvá to i 3 km. Když si naplánujete 5 km, tak běžte opravdu 5 km.
5) Technika je nejvíc
- špatná běžecká technika vás omezuje ve výkonu, odnesou to klouby a nepřinese to nic. Když do toho investujete čas, tak ať se zhodnotí.
6) Protahování nula
- 2x týdně se pořádně protáhnout, je víc něž 2 tréninky týdně navíc. Za prvé vás to zlepší a za druhé ochrání.
7) Když začnu, tak na 120%
- radši 2x týdně 30 minut s pauzami, než 4x týdně hodinu s trápením. Běhat můžete celý život, tak si ten běžecký život zbytečně nezkracujte.
8) Rukama se (ne)běhá
- nohy často poslouchají líp, když jim to ruce řeknou. Ruce nejsou při běhu jen bezcenný přívěsek. Při kadenci, délce kroku i dopředném pohybu mají ruce svou cenu.
9) Co si myslíte vy, ostatní nevidí
- nechejte se natočit a podívejte se, jestli je tam prostor ke zlepšení (je). Videa a podobné články jsou super, ale oko vidí víc, než si hlava myslí.
10) Běhání je nízkonákladový sport
- radši si projděte jednou kurzem za 2490 Kč, než se proběhnout 4x v nových botách za dvojnásobek. Ty si pořiďte až potom